Landsbygd och utsatta områden ska prioriteras av Boverket. Regeringen har beslutat om att ändra i förordningen om statsbidrag till allmänna samlingslokaler vad gäller stöd om verksamhetsutveckling för att anpassa en allmän samlingslokal för ungdomsverksamhet.
Detta stöd har funnits i många år och ansöks om senast den 31 augusti årligen. Utfallet de senaste åtta åren har varit att en stor del av medlen går till föreningar i storstädernas förorter. Den prioriteringen ligger kvar men nu har regeringen även uttryckligen sagt att Boverket ska prioritera landsbygden vid beslut om detta stöd. Det innebär att samlingslokaler i områden där det saknas offentlig och kommersiell service ska prioriteras på liknande sätt som områden med hög arbetslöshet, låg utbildningsnivå och andra sociala utmaningar.
Det är positivt att regeringen nu väljer att se till samlingslokalerna i hela landet och nu är det mer motiverat att föreningar utanför storstädernas förorter också provar att skapa projektansökningar för ungdomsutveckling!
I regeringens pressmeddelande uttalar sig ansvarig minister så här:
– Det är viktigt att människor, oavsett var i landet de bor, har tillgång till samlingslokaler så att de goda gemenskaperna kan slå rot och växa. Genom att prioritera stödet på landsbygden på samma sätt som i utsatta områden stärker vi demokratin och den sociala sammanhållningen på många platser i vårt land, säger socialminister Jakob Forssmed.
Läs mer på Regeringskansliets hemsida